150 година од рођења Михаила Петровића Аласа

Датум: 14. Novembar 2018 11:50 Категорија: Novosti

Ове године обележавамо 150 година од рођења Михаила Петровића Аласа, чувеног српског математичара.
       Михаило Петровић Алас је рођен у Београду, 8. маја 1868. године. Снажан утицај на његово васпитање и приврженост књизи имао је његов деда по мајци, свештеник Новица Лазаревић. Свирао је виолину, са својим оркестром је снимио прве плоче у Радио Београду. Учио је рибарски занат, па одатле му и надимак Алас. Матурирао је у Првој београдској гимназији, а студије завршио на природно-математичком одсеку Филозофског факултета Велике школе у Београду.
       Михаило Петровић Алас је 21. јуна 1894. године одбранио докторску тезу на Париском универзитету. Комисију су чинили чувени математичари Ермит, Пикар и Пенелеве.
       Исте године је постављен за редовног професора математике на Филозофском факултету Велике школе у Београду.
       Постао је декан Филозофског факултета у Београду 1908. године.
       Учествовао је Првом светском рату.
       Два пута је добијао Светосавску награду и одликован је орденом Светог Саве 1. реда.
       Учествовао је на око 40 конгреса математичара у свету, а на многима председавао секцијама и био потпредседник конгреса.
       Био је члан многих европских удружења математичара и дописни члан многих европских академија наука.
       Заробљен је 1941. године и одведен у логор. Умро је  8. јуна 1943. године.
       Научни опус Михаила Петровића обухвата проблеме алгебре, теорије бројева, диференцијалне једначине, теорије функција, теорије вероватноће и других подобласти математике. Творац је веома успешних система у криптографији за потребе војске и дипломатије.
       Објавио је преко 400 радова из математике и примењене математике.

Стручно веће наставника математике